מידע
חדשות ומבזקים
מידע למשתחרר, זכויות וחובות החייל המשחורר

בדף זה נעזור לחייל המשוחרר הטרי, שזה עתה סיים את השירות הסדיר שלו בהתאקלמות מהירה בחיים האזרחיים, תוך הסבר מקיף על הזכויות והחובות.

נסדר זאת במספר צעדים לפי הסדר:

א. שחרור: מענק שחרור, פיקדון אישי

1. כל חייל לפני שחרורו מחויב להגיע לכנס משתחררים.

2. בתלוש האחרון של המשכורת מצה"ל מקבלים את מענק השחרור ע"ס 15,897 ש"ח. הסכום מועבר ישירות לחשבון העובר ושב של החייל. חשוב לדעת כי כנסת ישראל אישרה לאחרונה תיקון לחוק "קליטת חיילים משוחררים", לפיו מענק השחרור יגדל בהדרגה, עד שלבסוף יכפיל את עצמו בסוף שנת 2016.

3. מהרגע שאתה משתחרר נמצא בחשבון בנק לאומי ובנק הפועלים סכום לא מובטל של כ-26,000 ש"ח שהוא שייך לך. הסכום הזה מקבל ריבית לפי המדד במשק, ובמשך השנים במקרה של אי-שימוש עולה בכמה מאות שקלים. הסכום אינו ניתן להעברה מידית לחשבון אלא רק במקרים בהם אתה עונה על קריטריונים מסוימים (כמו: נישואין, פתיחת עסק, לימודים וכו`), בתווך של חמש השנים הראשונות לאחר השחרור. לאחר חמש שנים מיום שחרורך הסכום ניתן להעברה ישירה לחשבון שלך. עליך לגשת לבנק הפועלים או בנק לאומי עם ת.ז מלאה ורצוי גם טופס שמציג את תאריך השחרור שלך. לאחר מספר דקות וללא מכשולים אתה מקבל צ`ק מזומן כדי להפקיד ישירות אל החשבון שלך בלבד.

חשוב לזכור! לאחר שבע שנים שבהם לא מימשת את זכותך למשוך את הפיקדון האישי שלך, הוא מועבר אוטומטית למדינה, ואינך יכול לקבלו.

פרטים נוספים בהרחבה באתר היחידה להכוונת חיילים משוחררים

 

ב. אזרחות – המוסד לביטוח לאומי, קופת חולים

1. המוסד ביטוח לאומי - הגוף שאחראי על ביטוח האזרחים במדינה מגיל 18, בשגרה, בעבודה, במילואים וכו`. מהרגע שבו אתה משתחרר אתה מחויב לשלם לביטוח לאומי כל חודש, לפי המקרים הבאים:

א. במקרה שאתה מועסק כשכיר, מעסיקך מפריש סכום לביטוח לאומי ועליך רק לוודא שהכול כשורה ומופיע בתלוש המשכורת שלך.

ב. במקרה שהנך עצמאי עליך לגשת לסניף ביטוח לאומי הקרוב לביתך, שם תשלם את חובך לפי הכנסתך החודשית.

ג. במקרה שהנך מובטל ואינך מקבל דמי אבטלה, עליך לגשת לסניף של ביטוח לאומי הקרוב לביתך על מנת לטפל בנושא התשלום. הסכום במקרה זה עומד על 166 ₪ לחודש.

ד. במקרה שהנך בטיול הגדול אחרי הצבא, עליך לדעת כי גם במצב זה אתה מחויב לשלם 166 ₪ לביטוח הלאומי. דאג לטפל בנושא זה טרם עזיבתך את הארץ, או עם שובך לכל המאוחר. במידה ולא תשלם, עלולים לקנוס אותך ותצטרך לשלם יותר על מס פיגורים וריבית או שהסכום יקוזז מכספים עתידיים שתקבל מביטוח לאומי עם אותה ריבית שהצטברה.

למידע מפורט בעלון המוסד לביטוח לאומי לחץ כאן

  – לאחר שחרורך אתה מפסיק להיות מבוטח בריאותית דרך הצבא, ואתה חוזר ישירות אל קופ"ח שבה היית רשום ערב גיוסך. דאג לטפל בנושא ולפנות אליהם בהקדם במקרה שטרם פנו אליך בחודש הראשון לשחרורך. ישנם סוגים שונים של ביטוחים רפואיים, בדוק לפי הצרכים שלך. דע כי ככל שהביטוח מכסה יותר מקרים של פציעות או מחלות, כך המחיר החודשי יעלה בהתאם. במקרה שאינך חבר בקופ"ח, דאג להירשם בהקדם!
 
 

ג. תעסוקה – עבודה מועדפת, עבודה נדרשת, דמי אבטלה לחייל משוחרר, דמי מילואים

1. עבודה מועדפת/נדרשת מיום שחרורך עד שנתיים אחריו אתה זכאי לקבל את המענק על עבודה מועדפת. אתה רשאי לקבל את המענק במקרה שצברת שישה חודשי עבודה מלאים, סה"כ 150 ימי עבודה, שבהם אין חובה לעבוד אצל מעסיק אחד. את המענק ניתן לקבל במקרה שאתה עובד באחד מהענפים הבאים: חקלאות, תעשייה, מלונאות, אתרי בנייה ועוד ועוד. (לרשימה מפורטת של המקצועות הזכאים לחץ כאן).
סכום המענק נכון להיום (פברואר 2014) הוא 9,550 ₪. הוא יוענק לך לאחר שתגיע למוסד לביטוח לאומי עם טופס הבקשה לקבלת המענק יחד עם תלושי המשכורות הרלוונטים לתקופה שבה עבדת. הטופס נמצא באתר של ביטוח לאומי או בסניף הקרוב לביתך. הוא יופקד ישירות לחשבון שהגשת בטופס בתנאי שעמדת בתנאים הרצויים. בכל
  מקרה מכתב מהמוסד לביטוח לאומי יגיע לביתך גם במקרה שבקשתך נדחתה.
 

2. דמי אבטלה – נועדו להבטיח למובטל מקור הכנסה עד שתמצא עבורו עבודה חדשה.

א. במקרה שאתה מובטל עליך להתייצב במשרד התעסוקה, ולהיות רשום כדורש עבודה ולהגיע ככל שתתבקש. הקדם לעשות זאת!

ב. בשנה הראשונה לשחרורך תוכל לקבל תשלום על 70 ימים בלבד!

ג. במקרה שהוצעה לך משרה וסירבת תישלל ממך הזכאות לדמי אבטלה.

ד. גם כאן, היכנס לאתר של ביטוח לאומי או גש לסניף ביטוח לאומי כדי לקבל את הטופס ולמלא אותו בהקדם. ניתן להגיש את הבקשה עד 12 חודשים מיום שהתייצבת בלשכת התעסוקה.

 

3. מילואים – חזרה לצה"ל! הגשת תביעה לביטוח לאומי כדי לקבל מצה"ל את השכר שמגיע לך על ימי העבודה שהפסדת עקב שירות המילואים (גם במקרה של אימון חד-יומי!).

א. במקרה שהנך שכיר העובד בשכר חודשי על מעסיקך חלה החובה לשלם את שכרך. התשלום הוא כמעט במקביל לשכרך היומי.

ב. במקרה שהנך סטודנט, תבע את בקשתך מהמוסד לביטוח לאומי. התשלום עבור יום מילואים

ג. במקרה שהנך עצמאי או מובטל, תקבל את המגיע לך ישירות לחשבונך מביטוח לאומי מבלי הגשת תביעה. מילואימניק מובטל מקבל סכום של 196 ש"ח (נכון לפברואר 2014).

את טפסי התביעה ניתן להשיג גם כן מאתר ביטוח לאומי או מהסניף הקרוב לביתך.

ד. תגמול נוסף עבור מילואים מקבל המילואימניק אשר היה ביותר מעשרה ימי מילואים לפי הסדר הבא (נכון לשנת2013):
 סכום בשקלים מספר ימי המילואים  
 1,308 10-14.5
 2,616 15-19.5
 3,924 20-36.5
 5,232 37 ומעלה
הסכום מועבר ישירות לחשבון העובר ושב שלך בחודש מאי של השנה הבאה.
למידע נוסף לחץ כאן 
 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל