יזכור
חדשות ומבזקים
אנדרטה לזכר תמיר שימקו ז"ל
האנדרטה הראשונה לזכר חלל מהיחידה.
מיקום - נחל חווה, שטח אש סמוך לבה"ד 1.
תמיר שימקו ז"ל נפל בתאריך ה-15.6.1983 בתאונת אימונים בתרגיל שנערך בשטח אש ליד בה"ד 1.
משפחתו של תמיר בחרה להנציח את זכרו באנדרטה המשקיפה על שטח האימונים בו נפל, ולא בכדי. יוסף, אביו של תמיר אומר כי כך יוכלו חיילים המתאמנים במקום להבין את גודל החשיבות של שמירה על כללי הבטיחות, ואת המחיר הגבוה שחריגה מהם יכולה לגבות. לכן, נחרטה על אחד מלוחות השיש בגלעד הכתובת, בשפה פשוטה וחזקה :"השמירה על כללי הבטיחות מונעת אסונות מיותרים".
 

כשנה לאחר נפילתו של תמיר, חברו יחד משפחת שימקו, חברת "אגד" בה עבד אביו, בה"ד 1 וחבריו של תמיר- לוחמי צוות אוג` 81- על מנת להקים גלעד לזכרו. רקפת, האחות, ארכיטקטית במקצועה עיצבה את הגלעד, חברת "אגד" דאגה להביא משאית מלט ובה"ד 1 תרם "קומנדקארים" עליהם הועמסו סלעים מן השטח לבניית הגלעד. חבר המשפחה תרם לוחות שיש שחור, עליהם נחרטו כתובות הזיכרון ויוסף הוסיף את סמל היחידה שעוצב מברזל.

לאחר יומיים של עבודה מאומצת של המשפחה והחברים, קושטה האנדרטה בדגלי המדינה והיחידה, ונחנכה בטקס בו השתתפו נציגי המשפחות השכולות, חיילי היחידה ומפקדיה, ונציגים מבה"ד 1. המשפחה, ובעיקר יוסף, האב, דואגת במשך 20 השנים שחלפו מאז נפילתו של תמיר, לטפל, לטפח ולשפר את האנדרטה.
שנה לאחר הקמת האנדרטה נשתלו במקום 7 עצי זית עתיקים. בהעדר אספקת מים סדירה, נהג יוסף את מכליות המים מבה"ד 1 על מנת להשקות את העצים שהתקשו להיקלט באקלים המדברי. לאחר שנים קשות של מאבק הוחלפו עצי הזית בעצים מדבריים, אשל ושיטה, והאנדרטה חוברה לקו המים של הבדויים באזור. בין המשפחה למוכתר הבדווי התפתחו יחסי קירבה וביקורים הדדים. יוסף מבקר באנדרטה פעם בחודש, מביא לבדווים בגדים ומזון, והם שומרים על הגלעד ודואגים שבהמות לא ישחיתו את העצים.

המשפחה, ובעיקר יוסף, האב, דואגת במשך 20 השנים שחלפו מאז נפילתו של תמיר, לטפל, לטפח ולשפר את האנדרטה. בשבועות הקרובים מתכנן יוסף לנטוע עצים חדשים ולהוסיף ספסלי אבן על מנת "שהמקום יהיה פינה מוצלת בה יעצרו המפקדים עם החיילים, לפני הכניסה לשטח האש, יסבירו על המקום וחשיבות השמירה על כללי הבטיחות".

כיום, נערכים טקסי סיום המסלול במקום, מסורת שהחלה עוד בשנים הראשונות להקמת האנדרטה.
 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל