חדשות ומבזקים
מלחמת לבנון השניה - 2006
יום לאחר חטיפת חיילי המילואים בגבול הצפון, בתאריך ה- 13.7.06, הוקפץ כל הגדוד מתעסוקה מבצעית בשכם לאליקים. הפלוגות החלו באימונים, ובהמתנה לקבלת משימות. שלושת צוותי הלוחמים של העורב ביצעו אימוני גיל בביסל"ח, ואימוני סבך באליקים. לאחר שבוע וחצי עבר כל הגדוד לגבול הצפון, כהכנה לכניסה הקרקעית ללבנון. הפלס"ר והפלחה"ן יצאו לפעולות בכפר מרון א-ראס, ואילו העורב ביצעו נוהל קרב לקראת פשיטה על יעדי חיזבאללה בצפון הכפר עייתא א-שעב.
בליל המחרת חצתה היחידה לראשונה את הגבול בשני כוחות- כוח ראשון בפיקוד הסמג"ד (סיטבון) ומפקד הצוות אלקנה, וכוח שני, המורכב מצוות הסמ"רים, בפיקוד מפקד היחידה (שרוני). הכוח של אלקנה התמקם בתצפית וחיפוי רחוק על הכפר, בעוד צוות הסמ"רים נע לנקודת הירי המתוכננת על היעדים. הלילה היה ליל ערפל, והתנועה בשטחים סבוכים. הכוחות הגיעו לעמדות לפנות בוקר, וביצעו ירי של ארבעה טילי לאו על ארבעת האיתורים, שסומנו ע"י המודיעין כיעדי חיזבאללה. מיד לאחר מטח טילי הלאו, נפתחה לכיוון הכוח אש מדויקת. הכוח השיב באש מדויקת משלו, והחל בחילוץ לאחור. במהלך החילוץ הבין מפקד הצוות אסף, כי חסר לו חייל (גור), ועדכן את מפקד היחידה. הכוח חזר לחפש את גור, ומצא אותו פצוע בנקודת הירי. ניר החובש טיפל בו, ולאחר חבירה לציוד ולחוליית החיפוי הקרוב, החלו הכוחות בתנועה עם הפצוע בנתיב החילוץ. משטח מתאים להנחתת מסוק אותר בקרבת מקום, ולאחר כשעה וגיחה אחת לא מוצלחת של המסוק- הועלה אליו הפצוע תחת אש מקלעים וטילי נ.ט, וחולץ בפעולה הרואית של צוות המסוק.
צוות הסמ"רים המשיך בתנועת לאור יום אל עבר הנקודה בה היו ממוקם הכוח של אלקנה. כלל היחידה נכנסה לעמדות, והתקבל עדכון חיובי על מצבו של גור. עם לילה נעה היחידה חזרה לארץ, ובלילה הבא חברה לשאר הגדוד במרון א-ראס. הפעם התנועה הייתה לכיבוש מספר בתים, בחלקו הדרומי של הכפר. בשלב זה היחידה זיהתה שני מחבלים וביצעה ירי לעברם. למחרת. ציפו כולם לשוב לארץ, לאור העובדה כי המשימה הושלמה וההתארגנות הלוגיסטית (מים ומזון) הייתה ל-48 שעות בלבד. עם זאת, קיבל הגדוד משימה מפתיעה לנוע ולכבוש שטחים במערב העיירה בינת ג`בל.
"זכורה לי במיוחד התחושה הנוראית של אי הודאות ושל אי הבנת המשימה. במהלך התכנון המשותף של מפקדי היחס"ר, בעוד החיילים נחים, שררה הרגשה מצוינת של מורל גבוה, ביטחון ביכולת ושותפות גורל. הצטלמנו כל המפקדים עם משקפיים מיוחדים המשמשים לניתוח עזרי מודיעין, וההומור המיוחד שאפיין את חבורת המפקדים, סייע לי להתחזק וגרם לי להתרוממות רוח, באחת השעות הקשות במלחמה." (שרוני)
מאוחר יותר, השתלטה היחידה על שטחים שולטים, סמוך מאוד ל"קו האדום", במרחב שקיף א-נימל, והתארגנה להגנה. בערב, הגיעה הפקודה לחזור דרומה ולכבוש את נ.ג 810, השולטת על צומת אף אל הווא, בצפון בינת ג`בל. המשמעות הייתה לחזור על העקבות לאחור, ללא נוה"ק, ולשוב לבינת ג`בל, לאחר שבוצעה המשימה. על אף הלחץ, תוך שעה החלה היחידה לנוע למשימה החדשה. לאחר תנועה גדודית, ותצפית מפקדים על – נכנס הגדוד להתקפה. הפלנ"ט, ביצעה את משימתה ללא התנגדות, אולם הפלחה"ן והפלס"ר נתקלו בהתנגדות עזה. עד עלות השחר התמקמו הכוחות בבתים שולטים.
עם רדת הערב, ולאחר שפינו את הפצועים שלהם, חברו הפלחה"ן לבתים שבהם החזיק הגדוד, והביאו עמם אספקה שקיבלו מפלוגת המסלול. בשעה לילה מאוחרת התקבלה הפקודה לתקןף ולסיים את הכיבוש והשליטה על הצומת (אף אל הווא), ועל מוצב צה"ל נטוש שנתפס ע"י החיזבאללה (לאחר הנסיגה מלבנון בשנת 2000- `החטמ"ע`). לאחר התארגנות קצרה וחפוזה, ותדריך קצר למפקדים, יצאה היחידה להתקפה. סגן מפקד היחידה (מורדי) וצוות אסף יצאו לחפות, וצוות דותן נע להשלמת משימתו ללא אירועים מיוחדים. דרכו נכנס צוות אלקנה לכיבוש שני בתים נוספים. במהלך התנועה נפתחה אש משני מוקדים על הכוח, בעוד הוא בשטח נחות ומחוץ לבתים. בכוח השיב באש, אך אלקנה ושני לוחמים נוספים נפצעו. מפקד היחידה החליט לא להמשיך לכיבוש הבתים בשלב זה, אלא לבסס את האחיזה בקו הבתים בהם שהו אסף ודותן. במהלך היום נורו אל עבר הבתים בהם שהתה היחידה אש נק"ל וטילי נ.ט, ולכן אלקנה, שנפגע בירכו, לא חולץ בשלב זה, אלא טופל ע"י הפרמדיק והחופ"ל.

מאת מפקד היחידה דאז,
רס"ן ירון שרוני
 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל