המורשת
חדשות ומבזקים
מלחמות ומבצעים
הקמת היחידה 1974
לאחר מלחמת יום-הכיפורים הבינו בצה"ל כי יש צורך בהקמת מערך שיתן מענה לכוחות השריון ההולכים ומתחזקים בצבאות ערב, עקב כך הוקמו פלוגות הנ"ט שצורפו למערך החי"ר של החטיבות השונות. את משימת הקמת פלוגת הנ"ט הראשונה של חטיבה 35 קיבל לידיו אמנון דותן וסגנו יואב גוטסמן. הכח הלוחם הורכב מלוחמים ממחלקות המק"כ (מקלע כבד 0.5 מ"מ) מהפלוגות המסייעות של כל אחד מגדודי הצנחנים. לפלוגה החדשה הוקצה שטח בבסיס ביל"ו צמוד למקום השילוח של החללים ממלחמת יום-הכיפורים. ההתחלה הייתה קשה מאד, אמנון היה נוסע בטרמפים להביא אוכל לחיילים מבסיס תל-נוף, והחטיבה שהייתה מצויה במצב קשה לאחר המלחמה לא הייתה יכולה לעזור.

את התרגילים הראשונים באימון ההקמה חיבר אמנון לאחר שלמד לבדו את הספרים על מערכת העורב, והביא מישהו מקחצ"ר שירשום תיקים. אמנון חילק פק"לים לפי התאמה שנראתה לו הגיונית והכח החל בתרגולות בסיסיות. מיד לאחר אימון ההקמה בוצע תרח"ט גדול, אותו החמיץ אמנון עקב ניתוח אפנדציט שעבר. החבר`ה שהגיעו לבקרו בבית החולים סיפרו לו שמהלך התרח"ט התהפך ג`יפ ונהרס, האנשים יצאו ללא פגע אמנם, אך באותה תקופה לציוד יקר שנהרס לא הייתה תחלופה.

האימון נמשך, הפלוגה התאמנה בגולן, ביהודה ושומרון ובבקעה באינטנסיביות רבה, כמעט ללא שינה. כמה חודשים לאחר האימון עלתה הפלוגה לקו עורב בצפון באיזור בירנית, התבצע תרגיל אוגדתי (אוגדה 36) והוחלט לצרף שני נגמ"שי עורב מהפלוגה, בלא ידיעתו של אמנון. כאשר נודע לו, הוא עמד על כך שלא יתבצע ירי, מכיוון שלטעמו הכח לא היה מוכן ומאומן במידה מספקת. בתרגיל עצמו ניתנה הוראה לכח לבצע ירי, החבר`ה הכינו את הכלים... ופיספסו.

לאחר מכן נדרש אמנון לתת דין וחשבון בפני הרמטכ"ל דאז, מוטה גור. הוא הביע את עמדתו נחרצות, טען שהאימון לא התבצע כנדרש ושהחבר`ה לא היו מוכנים לירי ונוסף על כך שלא הוא נתן את פקודת הירי, אך כל ההסברים לא הועילו ואמנון הושעה מפיקוד. מהשעיה זו לא חזר שוב אל הצבא, אולם במילואים הקים עוד שתי פלוגות עורב חדשות. את פיקוד הפלוגה תפס הסמ"פ יואב גוטסמן.

בתקופתו של יואב החלו לזרום הקצאות לאפסנאות, רכב וחימוש עצמאיות והחלו לשלב את העורב ביותר תרגילים ואימונים. הפלוגה הקטנה החלה אט אט להתגבש כיחידה חטיבתית עצמאית לכל דבר.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל