חדשות ומבזקים
מבצע סיגל
יחידות משתתפות: גדוד 50, גדוד 202, גדוד 890, פלס"ר, פלנ"ט, פלחה"ן, וסיירת 95
בדצמבר 1980 יוצאת החטיבה למבצע חוצה קו בלבנון. היעד: כיבוש וטיהור בסיס מחבלים באזור עיישיא צפונית לליטאני. החטיבה מבצעת נוהל קרב ומודלים באיזור בית סחור (אזור בית-לחם) ורמת הגולן, כאשר היחידה פועלת ת"פ גדוד 50 בפיקודו של דורון אלמוג (לימים אלוף פיקוד דרום). כוח נבחר של 12 לוחמים מהיחידה בפיקודו של המ"פ דאז- אבי קפלן, מקבל משימה איכותית ביותר.


    
מבצע סיגל-5 מבצע סיגל-4 מבצע סיגל-3 מבצע סיגל-2 מבצע סיגל-1

על הכוח לכבוש ולטהר עמדת תצפית שלטת של המחבלים ולהוות בסיס רתק לתקיפת גדוד 50 את מעוז המחבלים. בנוהל האופייני לפעולות של אותן ימים מגיע הכוח רכוב על משאיות בנסיעה חשוכה למרג` עיון. הכוח פורק ומתחיל בהליכה של כ-20 ק"מ, במהלכם מתבצעת חצייה של נהר הליטאני בעזרתם של לוחמי הקומנדו הימי. לאחר טיפוס על רכס הארנון מגיעים הכוחות לנק` פיצול והיחידה מתחילה בהתקדמות כלפי היעד. פתאום, נשמעת קריאת "מין הדא?" 15 מ` לפני חוד הכוח. הכוח יורד במקום ומחכה להתפתחות שלא מאחרת לבוא, המחבלים משחררים צרור מקלע 0.5 "דשקה" שעובר בנס בין חוליית החוד לבין חוליית הרתק בתוך כוח היחידה. אבי קפלן, המ"פ ומפקד הכוח ממהר לתת פקודת אש והחוד מבצע מכת אש של ררנ"טים (רובה רימונים נגד טנקים), מאג ונק"ל. במקום מתפתח קרב פנים אל פנים, כאשר החוד מוצא מחסה מאחורי טרסה בגובה 30 ס"מ אל מול מטר הרימונים והצרורות המגיע מן המחבלים המבוצרים בעמדותיהם.
 
הכוח סופג מכה קשה כאשר מנשה צ`יטיאט חוטף כדור ורסיס מרימון, גם אבי קפלן נפגע מרסיסים, עובדה שלא מונעת ממנו לתת פקודה להסתער קדימה. הכוח מסתער והורג שנים מהמחבלים. מחבל שלישי שהיה בעמדה נמלט אל תוך המוצב, ומצליח להרוג חייל ולפצוע מספר חיילים נוספים מגדוד 50 שהיה במהלך השתלטות על המוצב. במהלך הכיבוש הרגו חיילי הגדוד 10 מחבלים.

לאחר טיהור הבסיס, מוקם נאפ"ל לטיפול ראשוני בפצועים, אולם מטח כבד של פצמ"רים, RPG וצרורות של מקלעים מקשים על העבודה והכוח נערך לפינוי הנפגעים למנחת הנמצא כ-3 ק"מ מן היעד. הפצועים וההרוג מובלים על אלונקות ומועלים על מסוקי אנפה במנחת. שאר הכוח נפרש ומאבטח את האזור עד לנחיתת היסעורים שהטיסו את הכוח למחניים.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל