חדשות ומבזקים
מבצע אנטבה
עוד בתחילת דרכו זוהתה הפלוגה ככוח רציני ואיכותי, והשתתפה במבצע הגדול ביותר של כוח צבאי רגלי מחוץ למדינת ישראל, הרי הוא "מבצע אנטבה" המפורסם.
    

בשנת 1976 פיקד על הפלוגה סרן נלי פקר
מתן וילנאי סיפר בספר "מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה" מאת אביגדור שחן כיצד אירע שלוחמי הפלוגה לקחו חלק במבצע: 

"`ישבתי על מדרגות משרד בית ראש הממשלה וחכיתי לדן`, מספר מתן וילנאי, `הייתי עייף. הלילה אפל, והציפייה נראתה לי ארוכה מאוד. כשהתפזרו סוף- סוף באי הישיבה ממשרדו של ראש הממשלה, ירד דן שומרון ואמר: `מתן, אנחנו הולכים לבצע זאת`. אך לאחר שתיקה קצרה הפטיר, מהורהר: ` אבל בינתיים מטפלים בעניין בצרפת גם בדרך דיפלומטית: להחזיר מחבלים תמורת החטופים.` כדי לעודד אותו אמרתי: `אנחנו ממשיכים בהכנות`. `ודאי`, ענה דן ופנה לרמטכ"ל.` מתן קרא לקמב"ץ, יצחק א`, ושניהם יצאו לבסיס ההיערכות. על מתן היה לרכז שם 60 לוחמים עד השעה 7 בבוקר. הוא החליט להרכיב את הכוח משלושת הגדודים, כשכל מג"ד יעמוד בראש כוח של 15 לוחמים. כן אמר לשתף 15 לוחמים מפלוגת הפלס"ר. לשני המג"דים, סא"ל שמואל ארד וסא"ל נחמיה תמרי, ולמפקד הפלס"ר, רס"ן דורון אברוצקי, שנמצאו במוצבי רמת הגולן ובלבנון בתעסוקת ביטחון שוטף, צלצל קצין אג"ם, רס"ן שבתאי, והודיעם לבחור 14 לוחמים כל אחד, ולהתייצב עם כוחותיהם ב- 7 בבוקר בבסיס ההיערכות. `למג"ד גדוד הנח"ל צלצלתי בעצמי`, מספר מתן, `בחודש יולי מתחלפים חיילי גדוד הנח"ל, ומפקד הגדוד נמצא בחופשה. מצאתי אותו בביתו ואמרתי לו: `מנחם, הבא איתך 14 איש, הולכים לעשות את העסק`; אך הוא לא הבין את הרמז. חזרתי על דברי במלים אחרות - ושוב לא הבין. השעה 2 אחר חצות הלילה. אני עייף וקצר-רוח וקצר בזמן - והוא בשלו: `באיזה עסק מדובר?` ואז אמרתי לו: `אם כך, מנחם, נסתדר בלעדייך`; והוריתי לקצין אג"ם להודיע לסרן נלי פקר, מפקד פלוגת הנ"ט החטיבתית, שיכין 14 לוחמים ויגיע איתם למקום הריכוז. לוחמיה של פלוגה זו מתנדבים, מאומנים ומגובשים היטב, כיוון שמשרתים זמן ארוך יחסית ביחידתם`." (מתוך הספר "מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה" מאת אביגדור שחן, הוצאת "מסדה", 1993, עמוד 108)

פעולת כוח פלנ"ט צנחנים במבצע עצמו: 

"בתוך כך נחת `קרנף` מס` 2 וכוח סגן נלי פקר שבתוכו זינק למטה ופתח מיד בביצוע משימתו: סריקת האזור הדרומי של רחבת החניה. תוך כדי הסריקה נתקל הכוח בשני חיילים אוגנדים נסים. הם נכבלו על ידיו והושארו במקומם. בגמר הסריקה התפרס הכוח בחוליות, לאבטח את רחבת החניה ממזרח ומדרום לה." (מתוך הספר "מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה" מאת אביגדור שחן, הוצאת "מסדה", 1993, עמוד 273)

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל