חדשות ומבזקים
מבצע "אתגר כפול"

בנובמבר 2008 פעלה היחידה במבצע "אתגר כפול" שמטרתו הייתה להשמיד מנהרה שיצאה משטח רצועת עזה לשטח מדינת ישראל ונועדה לשמש לחטיפת חייל. במהלך המבצע הכוח הגיע למבנה החשוד, שבסמוך אליו נחפרה המנהרה. כאשר הגיעו החיילים, החלו חילופי אש, שבהם נפגעו המחבלים.

מיד אחר כך אירע פיצוץ עז, שגרם לקריסת המבנה שמולכד מבעוד מועד, כדי למנוע את הגעת החיילים. במהלך הפעילות שיגרו הפלסטינאים פצצות מרגמה שפגעו ופצעו בשלושה מחיילי היחידה . לוחמים אלה התאוששו מהפציעות במחלקת השיקום בבית החולים תל השומר


    

היתה זו הפעולה הראשונה מעבר לגדר - כ-250 מטר בעומק הרצועה, מול מחנה הפליטים אל בורייג` - מאז כניסתו לתוקף של הסכם הרגיעה. "מדובר בפעולה נקודתית, הגנתית ולא התקפית. עם סיומה ייצאו הכוחות משטח הרצועה", אמר גורם בכיר בצה"ל. במערכת הביטחון התקבל מידע על הנקודה ממנה נחפרה המנהרה, אולם הציר שלה ופתח היציאה בתוך ישראל לא היו ידועים.

מטרת הפעילות היתה לאתר את המנהרה ולהרוס אותה. כאשר הגיע הכוח למבנה שבסמוך לו נחפרה המנהרה, נתקלו החיילים במספר חמושים. במקום התפתחו חילופי אש, במהלכם נפגעו המחבלים, ולאחר מכן אירע הפיצוץ העז. המבנה, שקרס כולו, כנראה מולכד מבעוד מועד, כדי למנוע פעולה מעין זו. חלק מהחמושים נסו מהמקום. בהמשך יזם צה"ל פיצוץ נוסף בהריסות המבנה.

מבצע נקודתי
בעקבות הפעולה נורו עשרות רקטות קסאם לעבר יישובי עוטף עזה. אחת מהן אף נפלה מדרום לאשקלון. לא דווח על נפגעים אולם נזק נגרם לכמה חממות. פיקוד העורף החליט בתום הערכת מצב שלא לבטל את הלימודים בשדרות וביישובי עוטף עזה. בנוסף, הוחלט לרענן את נהלי ההתנהגות לאוכלוסיה בהישמע התרעת "צבע אדום".

פרשן ynet רון בן ישי מוסיף: מבחינה צבאית, זה מבצע קטן ונקודתי, בין השאר מתוך כוונה שלא לגרום לקריסת הפסקת האש ברצועה ובאזור עוטף עזה. אבל פעולה זו, קטנה ככל שתהיה, מצביעה על האסטרטגיה הנוכחית של צה"ל, לא רק כלפי רצועת עזה, אלא גם בזירות עימות פוטנציאליות אחרות, למשל בצפון.

האסטרטגיה פשוטה - להימנע ככל האפשר מכל פעילות שתביא לעליית המתיחות ואפילו לעימות באש בין צה"ל לבין חמאס, חיזבאללה והסורים. אבל אם ההתרעה המודיעינית מצביעה על כוונה התקפית מיידית - הממשלה לא תהסס להורות לצה"ל לבצע תקיפה מקדימה כדי לסכל זאת.

ברור לגמרי שאסטרטגיה כזאת מצריכה מידע מודיעיני התרעתי, ומידע לתכנון מבצע מדויקים ביותר. יש באסטרטגיה נטילת סיכונים, אבל מידתיות. כרגע חמאס מעוניין ברגיעה, ולכן סביר להניח שאחרי שיגור פגזי מרגמה וקסאמים בכמות מוגבלת לעבר שטח ישראל - תופסק שוב האש. גם לחמאס יש יותר מדי מה להפסיד.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל