חדשות ומבזקים
מבצע "מסע בצבעים"
הכוח: צוות סמלים, צוות נובמבר 00`, חפ"ק מ"פ, משגר עורב בתל-ערס.
יעד: לאחר רצף של פיגועים במדינה, ולאחר הכישלון האמריקאי להביא להפסקת האש ע"י "גנרל זיני" הוחלט על כניסה של צה"ל למ.פ בלאטה, מקום מסתור לאלפי מחבלים מתאבדים, מפעילים, מעבדות נפץ ומעבדות ייצור טילי "קסאם 2". בלאטה, מחנה פליטים המונה כ-30,000 נפש החיים בשטח בנוי צפוף וסבוך של כ-500 מ"ר, נתפס הן בתודעה הפלסטינית, והן בתודעה הצה"לית עד לאותו מבצע, כשטח בלתי חדיר, שכניסה אליו תגבה מחיר של עשרות נפגעים לצד הישראלי.
 

    
מבצע "מסע בצבעים"-5 מבצע "מסע בצבעים"-4 מבצע "מסע בצבעים"-3 מבצע "מסע בצבעים"-2 מבצע "מסע בצבעים"-1

וכך, בעקבות הבנייה הצפופה והסכנה בהליכה בסמטאות הצרות בהן הונחו מטענים רבים נולדה שיטת לחימה חדשה ותחבולנית שהפתיעה את המחבלים ויצרה יתרון אדיר לצה"ל בלחימה במחנות הפליטים. הכוחות התקדמו במרחב המוגן יחסית בתוך בתי המחנה, בתנועת תולעת המכרסמת בקירות המ.פ בפטישים ובלבנות חבלה, וכך נוצרה למעשה "מאורת עכברים" בה יכלו להתקדם כוחות צה"ל בשטח המחנה ולהגיע לכל יעד מחבלים נתון.

השתלשלות האירועים:
* יום רביעי ה-27.02.02 בחצות הלילה החלה תנועה ע"ג נגמ"שים מחטמ"ר שומרון אל עבר מחנה הפליטים בלאטה.
* עם אור ראשון (לאחר סיום המהלכים המקדימים) כבשה היחידה את בית 7701
* בוקר יום ראשון, ה-28.02.02 המשיכה היחידה בהתקדמות בין הקירות עד שנעצרה בבתים 12, 15, 21, 42. מנוחה במהלך הלילה.
* אור ליום שישי ה-01.03.02 המשיכה היחידה התקדמות ונעצרה בצומת 52 וצומת 30 על בסיס בתים 3, 44, 23, 20, 22. לפני הלילה הלילה הוחזרה הפלוגה אחורה ונתפסה בצומת 52 ע"ב בתים 44 ו-3. במהלך הלילה הפלוגה נמצאת במנוחה.
* יום שבת ה-02.03.02 הפלוגה מבצעת סריקות אמל"ח וחשודים במבנים במ.פ. ברדת החשיכה של יום שבת ניתקה הפלוגה מגע ויצאה את המחנה.

תוצאות:
* במהלך המצאות היחידה במחנה הפליטים נורו שני טילים מעמדת העורב בתל-ערס לעבר מכונית תופת שנעה לכיוון כוחות צה"ל המתקדמים בשטח. לאחר תחקיר התברר כי הטיל הראשון פגע והשמיד את מכונית התופת, ואילו הטיל השני החטיא את המטרה בשל פגיעת התיילים בקווי מתח, עקב כך הופסק החשמל במחנה. כמו כן הדבר הביא לשינוי בתו"ל, ומאז כבר לא מתבצע ירי נ"ט במחנות פליטים ושטחי מגורים צפופים.
* 8 מחבלים פגועים, מתוכם 2 הרוגים בוודאות.
* תוצאה תודעתית, השפעה פסיכולוגית על ארגוני המחבלים, כי ידו הארוכה של צה"ל תשיג אותם בכל מקום שלא יהיו, שלא קיימת "עיר מקלט" למרצחים עם דם על הידיים בתחומי מדינת ישראל. הייתה זו קפיצת דרך ועליית מדרגה בעימות, בעיקר מבחינת החזרת כוח ההרתעה לצה"ל והאמונה ביכולת לבצע מבצעים מסוכנים ומורכבים באבדות מינימליות.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל