חדשות ומבזקים
גאות ושפל
ביום שישי ה-29 בספטמבר 2000 פרצו מהומות בהר הבית. מתפללים פלסטינים החלו רוגמים באבנים מתפללים יהודים. האירוע הצית שרשרת אירועים אלימים בשטחי הרשות, כמו גם בקרב ערביי ישראל, אירועים שזכו בשם "גאות ושפל". שורשי האירוע טמונים בסירובו של יו"ר הרשות יאסר ערפאת לקבל את הצעות ראש ממשלת ישראל דאז, אהוד ברק בועידת השלום בקמפ דיוויד. בכדי להגיע לעמדת מיקוח טובה יותר החליט ערפאת להצית את השטח. הוא הורה להגביר את האלימות ונתן לגיטימציה, בניגוד לכל הסכמי אוסלו, לחמאס ולג`יהאד האסלאמי לבצע פיגועי התאבדות רצחניים בתוך שטחי מדינת ישראל.
 

    
גאות ושפל-5 גאות ושפל-4 גאות ושפל-3 גאות ושפל-2 גאות ושפל-1

אל המערכה נוספו כוחות המשטרה והבטחון הפלסטיני שהחלו מבצעים פיגועי ירי וכן ארגונים חדשים יחסית כגון "התנזים" "וגדודי חללי אל-אקצא".

במהלך חודש מרץ 2002 הגיעו מים עד נפש. 109 ישראלים נרצחו בפיגועים רצחניים במלון פארק בנתניה, במסעדה בחיפה, ברח` אלנבי בת"א ועוד. ממשלת ישראל החליטה לא להבליג וצה"ל יצא למבצע "חומת מגן" וכבש מחדש את מרבית ערי יהודה ושומרון.

הרשות הפלסטינית, על משטרתה וגופי הביטחון שלה פורקה לחלוטין. צה"ל פעל להריסת תשתיות המחבלים בערים הכבושות והצליח להביא לירידה של 80% בפיגועים באותה העת. מוטל מצור על ערפאת במוקעטה ברמאללה, מהלך שמוטט באופן סמלי כמעט את שליטתו ברשות. כיום המאבק נמשך כנגד הטרור הפלסטיני בכל ערי הגדה וברצועת עזה, מאבק בו לוקחת היחידה חלק פעיל ומרכזי.
 
גזרת הר דב, מוצב "זיוונית"
תאריך:
20.10.00
יעד: בשעה 20:00 הוכרזה חווה אדומה בקו דיווח 515. למקום הגיע חפ"ק מ"פ בפיקוד המ"פ, אודי שגיא אשר החל לנהל אש עם מחבל שניסה לחדור לגיזרה. במהלך ניהול האש נזרקו 11 רימונים. בשעה 21:00 זיהתה תצפית של צוות נובמבר 99 שני מחבלים במנוסה צפונה, הכח ירה טיל אל עבר אחת הדמויות ששכבה סטטית על האדמה.
התוצאה: שני מחבלים הרוגים, האחד מחילופי האש עם החפ"ק והשני מפגיעה ישירה של טיל עורב.
תאריך: 20.10.00
 
כפר שוויכא - השתלטות על תחנת המשטרהתאריך: 13.5.01
הכוח: צוותי מרץ 00, אוג` 00, נוב` 99, צוות סמלים, קמב"ץ, מ"פ.
תאור אירוע: עקב פגיעת פלשתינים בילדה בישוב בת-חפר יום קודם לכן, הוחלט בצה"ל על הכנסת כוחות לכפר שוויכא. הכוח כלל כוחות הנדסה, מג"ב וכוח של פלנ"ט צנחנים. 8 לוחמים מצוות מרץ 00 היוו חסם דרומי. 4 לוחמים מצוות אוג` 00 היוו חסם דרומי לקרוב ועוד 3 לוחמים מצוות אוג` 00 שימשו כחוליית קלעים הנותנת מענה בשעת הצורך. 13 לוחמים מצוות נוב` 99 שימשו ככוח חילוץ וביצוע מעצרים. 8 לוחמים מצוות סמלים היוו כוח השתלטות ואבטחה לטובת הנחת מטעני ההנדסה.
עם ערב נכנס טור הפלנ"ט לכפר שוויכא, לאחר התמקמות החסמים ושאר הכוחות התבצעה ההשתלטות על תחנת המשטרה שבמהלכה נתפסים השו"פים. עם גמר ההשתלטות וטיהור הבניין מונחים המטענים והבניין מפוצץ ונהרס ע"י כוחות ההנדסה. החסם הדרומי של צוות מרץ 00 ניהל אש עם מחסום שו"פים פלסטיני, ובתום הירי יוצא טור הפלנ"ט מן הכפר.
תוצאות: השתלטות על תחנת משטרה פלסטינית, טיהורה ופרוק מנשקם של 6 השו"פים ששהו שם באותה שעה. פיצוצה והריסתה של התחנה לאחר מכן.
אין נפגעים לכוחותינו, המבצע הוכתר בהצלחה.
 
מבצע "אחים לנשק"- כיבוש בית לחם ובית ג`אלה
מקום: בית לחם
תאריך: 07.03.02 - 15.03.02
כוח: צוות סמלים, אוג` 00, חפ"ק מ"פ.

יעד: עוד בטרם יצא אחרון הלוחמים ממחנה הפליטים בלאטה, קיבלה היחידה פקודה והתכוננה לכיבוש בית-לחם, וזאת בעקבות הירי הבלתי פוסק על שכונת גילה בירושלים מכיוון בית ג`אלה.
היחידה השתתפה במבצע בשני מאמצים: הראשון - צוות אוג` 00 שהיווה מעטפת של תצפיות ומארבי נ"ט מסביב לעיר, והשני - בהרכב של צוות הסמלים וחפ"ק מ"פ - היווה כוח השתלטות על מלון "אינטרקוטיננטל" ע"מ שזה ישמש כבסיס ארעי להוצאת מעצרים וסריקות בעיר ובמחנות הפליטים השכנים (דהיישה, טעמרות) . במבצע זה הופעלה היחידה ת"פ גדוד 890.

אקט ההשתלטות על מלון האינטר:
א. יום חמישי 07.03.02, השעה 20:00 מתחילים משגרי העורב בהתמקמות במעטפת. בשעה 22:00 מדווחים מוכנים.
ב. כוח היחידה נע כחוד גדודי בתנועה מנוגמשת משכונת גילה לכיוון המלון.
ג. הכוח נכנס לבניין האינטר הצפוני תוך שימוש במיסוך, הקומה התחתונה מטוהרת תו"כ איתור ונטרול עובדי המלון.
ד. הכוח מבצע תנועה מהירה במדרגות אל הקומה האחרונה ומטהר אותה.
ה. הכוח מציב צלפים לכיוון אל עיידה (פלס"ר).
ו. הכוח נכנס לבניין האינטר הדרומי, מבצע טיהור והתקדמות מהירה אל הקומה האחרונה בה מוצבים צלפים (שלדג) לכיוון מערב ודרום.
ז. הכוח מסיים השתלטות ונערך בהגנה.
ח. חפ"ק מג"ד נכנס למלון.

תוצאות המבצע:
1. סה"כ נורו 8 טילי עורב שפגעו בכ-15 חמושים.
2. בעת הבידוק של מפקדת כוח 17 נמצאו מדים, רימוני רסס וארבעה מטעני צינור.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים-עמותת עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
עורב צנחנים, חטיבת הצנחנים
סרטון תדמית   הצטרף לכוחותינו   גלריית תמונות
עורב צנחנים-עורב צנחנים- www.orev.co.il © כל הזכויות שמורות
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל